Benátky jsou velice krásnou a romantickou italskou metropolí se spoustou gondol. Deset dní před popeleční středou se ale Benátky mění, jejich ulice se plní nejrůznějšími maskami a kostýmy a lidé si začínají užívat karnevalovou atmosféru. Ročně tento karneval navštíví okolo 3 milionů osob z celé Evropy, protože zažít jej na vlastní kůži je něco fantastického. S tímto počtem návštěvníků se tak stává největším karnevalem celé Evropy. Tradice karnevalu pochází již z roku 1268.
Minulost pro něj ale nebyla zrovna růžová. V průběhu let docházelo k stále přísnějším zákazům, protože se církev domnívala, že karneval kazí dobré mravy obyvatel, až na konec roku 1797 tradice úplně upadla. Obnovení přišlo až v roce 1979. Od této doby se návštěvníci předbíhají v originalitě masek a honosnosti kostýmů. Věděli jste ale, že masky mají své rozdělení a symboliku? Pokud ne, přečtěte si následující řádky a zkuste se rozhodnout, jakou masku byste si vybrali zrovna vy.
· Bauta – Tuto masku nosili převážně muži (dnes už tomu tak ovšem není, protože se považuje za unisex masku) a to hlavně pro to, aby zachovali svou identitu. Maska je totiž přes celý obličej, má čtvercový tvar a je v oblasti úst vystouplá dopředu, aby si osoba nemusela masku sundat ani při konzumaci jídla či nápoje. Aby byla daná osoba ještě více opředená mlhou tajemství, neobešla se maska bez černého pláště a speciálního klobouku, který tvořily tři cípy. Jediná věc, podle které Vás mohl někdo poznat, byly vaše oči.
· Columbine – Je typickou maskou, kterou známe z podání o moderní popelce. Zakrývá pouze horní část obličeje, tedy tu kolem očí. Zbytek obličeje by tak měl být výrazně nalíčen (jak jste jistě pochopili, jedná se o masku určenou převážně pro ženy). Často se označuje pouze jako škraboška.
· Morový dekor – Tento typ masky už jen na pohled nevěstí nic dobrého, i když neznáte její historii. Původně ji totiž používali lékaři v období morové epidemie, aby se nenakazili. Charakteristický je dlouhý zatočený zobák v oblasti nosu.
· Moretta – Tato maska je vyrobena z černé kůže a co vás překvapí je, že nemá žádný otvor určený pro ústa. Jedinými otvory jsou tak pouze dva velké na oči. Maska byla typická pro ženy, které měly vysoké postavení, a jelikož zakrývala celý obličej, nevěděli jste, o koho se vlastně jedná. V Itálii tak nese význačný název, který v překladu znamená něco jako němý sluha, v tomto příkladě tedy služka.
· Jolly – V našich krajích se dá tato postava označit za šaška. Osoba vystupující pod touto rolí má čepici s cípy, na jejichž koncích vesele cinkají rolničky a bláznivé oblečení. Paradoxem je, že v dávných dobách tuto masku skutečně nosili lidé, kteří, jak bychom teď řekli, neměli všech pět pohromadě.
· Zenni– Další maskou je zenni, která se charakterově podobá té předchozí. Jde totiž o hlupáka. Je vyrobena z kůže a poznáte ji pomocí vystouplého čela, které získala díky představě Benátčanů o tom, jak by měl vypadat každý správný hlupák.