V současnosti je pevně daná hranice mezi smartphony a počítači, to se však v budoucnu může změnit. Počítače se neustále vyvíjejí už od první poloviny minulého století. Možná je tedy nahrazení počítače mobilem jen dalším krokem ve vývoji. Již dnes mají mobily výkon větší nebo srovnatelný s počítači starými pouze dekádu.
Přestože mají chytré telefony výkonu na rozdávání, je stále těžké najít někoho, kdo by raději pracoval na svém mobilním zařízení než na počítači s plnohodnotnou klávesnicí a velkým monitorem.
Výrobci smartphonů se v poslední době pokoušejí překlenout propast mezi počítači a smartphony pomocí funkcí, jako je Samsung DEX, které umožňují vašemu smartphonu při připojení k monitoru a klávesnici fungovat jako tradiční počítač. Uživatelské prostředí se změní na klasickou plochu s ikonami, aplikace v oknech klávesové zkratky stejně jako na počítači.
Problém je, že zatímco připojení k monitoru, klávesnici a myši jako pracovní stanici je pohodlné a může opravdu zajistit plynulé pokračování v práci započaté na malé mobilní obrazovce v pohodlí velkého monitoru, nosit s sebou tyto periferie na cestách je značně nepohodlné a nevyrovná se klasickému notebooku.
Mobilní zařízení, která nosíme s námi, se dokonale hodí pro zábavu, komunikaci a mnoho dalšího, ale pokud chcete být produktivní, prostě není náhrada za klávesnici a myš. Vždy připojené notebooky s Windows a mobilním procesorem od Qualcommu dokazují, že notebooky v dohledné době projdou zajímavým vývojem. Notebooky s LTE konektivitou a celodenní výdrží baterie v budoucnu skombinují silné stránky mobilu s produktivitou klávesnice a myši.
Chytré telefony a počítače se budou v budoucnu navzájem napodobovat, ale úplné nahrazení jednoho druhým nejspíš nehrozí. Pro někoho, kdo si vystačí s prohlížením internetu a jednoduchou administrativní prací, může být mobil adekvátní alternativou k počítači již nyní. Ovšem profesionálové, kteří vytvářejí nový obsah a potřebují vysoký výkon, dlouhou výdrž na baterii a efektivní klávesnici, jen tak počítač mobilem nenahradí.