Určitě už jste to zažili. Na internetu si vyhlédnete ten jediný, dokonalý výrobek, po kterém Vaše srdce přesně touží. Pár chvilek rozhodování se, zběžné zkouknutí recenzí, několik kliknutí – a vysněné zboží je na cestě k Vašim dveřím.
Je to tak jednoduché! Radujete se z rychlého a chytrého nákupu a těšíte se na nové zboží. Uplyne týden, možná dva, a najednou rozbalujete balíček. Jenže. Jenže, jenže, jenže. Něco je špatně. Nejste spokojení. Tričko, které Vám přistálo u dveří, je Vám malé. Bačkory jsou nepohodlné. Sportovní láhev netěsní. Lyže mají jinou barvu. Náušnice se rozpadají v prvních minutách Vašeho vlastnictví.
Je to věčný problém – nakupovat na internetu, nebo si radši dohlédnout na výběr zboží osobně? Připravili jsme si pro Vás krátký pro a proti seznam.
PRO
1. rychlost objednávky
Jedno, dvě, tři kliknutí, potom rychlá platba, a balíček už je na cestě k Vám. První fáze nákupu je neskonale rychlejší než v běžném obchodě.
2. cena
Zboží inzerované přes internet je často výrazně levnější. Internetové vyhledávače – například Heuréka – Vám navíc dovolí prohledat e-shopy s daným výrobkem a vybrat ten nejlevnější.
3. ekologie a pomoc malým firmám
Nákupem online pomůžete životnímu prostředí. Firmy, které provozují e-shopy, často vůbec nemají kamennou prodejnu a fungují jen se skladem. Absence nutnosti mít prodejnu také výrazně zvyšuje šance malých, začínajících firem na obchod.
PROTI
1. rychlost dodání
Ačkoli objednáno máte klidně za několik vteřin, na finální zboží si budete muset počkat o to déle. Ať už spoléháte na Českou poštu či kurýra, určitě si počkáte déle, než kdybyste si to tričko koupili v obchodě přes ulici.
2. když nepřijde, co má
Pokud Vám zaslané zboží nevyhovuje, může být vrácení trochu problém. Obchody často slibují vrácení peněz, pokud jim zboží pošlete zpět. U některých objemnějších výrobků se ale takový postup může poměrně prodražit, pokud si poštovné hradíte ze svého.
3. když se to rozbije
Problém může být i se zárukou, pokud se Vám tedy produkt rozbije během následujících dvou let. Obzvlášť v případě zboží ze zahraničí může být jakákoli kompenzace obtížná nebo dokonce nemožná.
Jak to tedy udělat? Nakupovat postaru nebo moderně? Internetové nákupy obnáší více risků, ale v konečném výsledku bývají výhodnější. Naopak při klasickém nakupování žádný risk nepodstupujete, zato při něm strávíte nesrovnatelně více času. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na Vás. Hodně štěstí s nákupy!