Některé krajinné prvky a dekorace do zahrady zapadají velice vkusně a nezávislý pozorovatel by mohl směle tvrdit, že tu byly odjakživa, a že si bez nich zahradu jen stěží dokáže představit. Ne vždy však oku lahodí něco, co tam na první pohled nepatří. Přesto i takové kýčovité prvky milujeme, neboť nás něčím oslovují, a něco příjemného nám připomínají.
Kachny
Odkud se ty umělé kachny vlastně vzaly, nikdo neví. Pochází snad z Nizozemí, anebo jsou skandinávským výmyslem, který může být součástí nábytkových sestav ve stylu obchodního domu Jysk nebo Ikea? V každém případě se s nimi v mnoha zákoutích setkáváme a do některých z nich zapadnou až tak, že směle vytlačí trpaslíky.
Trpaslíci
O trpaslících kolují legendární zvěsti, že nosí štěstí, že drží spodní vodu na pozemku, odhání zlé duchy, škodlivý a obtížný hmyz, jsou to zkrátka dobrosrdeční skřítci. Ačkoliv jsou odlévaní ze sádry, lidem prý pomáhají. A kde jsou nejčastěji k vidění? V hojném počtu na Šumavě, nedaleko hraničních přechodů do Bavorska a Rakouska. Na některých silničních odpočívadlech jich odpočívají desítky až stovky.
Fontány
Fontány jsou velmi oblíbeným tématem, které se v zahradách objevuje velice často. Proudící a stříkající vodotrysk lidskému oku neuvěřitelně lahodí a mnozí z nás mívají i malou fontánu na zvlhčování vzduchu i v interiéru. Aby se však jezírko s vodotryskem neproměnilo v kýčovitou stavbu, musí jít o velmi citlivé zakomponování do okolního terénu, což se dle vyjádření architektů podaří tak v jedné z deseti realizací.
Dekorativní domečky
Česká republika je vyhlášenou zemí sběratelů a modelářů. Platilo to již za socialismu a tato tradice v mnoha rodinách přetrvává dodnes. Milovníci železničního modelářství si s oblibou staví kolejiště horského typu, kde převažuje kopcovitá členitá krajina plná tunelů, tratí po vrstevnicích podél úpatí hor, případně doplněná horskou „zubačkou“. Kolejiště je vyzdobeno plastikovými domečky, bez nichž by to, jak se říká, nebylo ono.
S něčím podobným se však můžete setkat i v některých českých zahradách. Není sice jisté, zda patří železničním modelářům, nicméně malá dřevěná stavení bývají dokonce součástí exteriérů oceněných jako jedny z nejkrásnějších v Česku. Nejčastěji jde o mlýnská soukolí poblíž potůčků a zahradních jezírek, nebo selská stavení oddělující zídku od travnaté plochy. Domečky mohou mít nejrůznější rozměry, obvykle to bývá stavba v měřítku 1:20 nebo 1:10.