Šumivá a perlivá vína se stala už klasickým nápojem k přípitku na oslavách. Ať už je to oslava nového roku, svatba, narozeniny a kulatiny a jubilea zvlášť. Už samotný rituál “bouchnutí” lahve a bublinek v nás evokuje představu velké oslavy. Vína s bublinkami rozdělujeme na perlivá a šumivá.
Mezi šumivá vína patří pověstně “pravé šampaňské”. Ať už první takové víno vyrobil benediktínský mnich Pérignon, nebo už dříve vědec Christopher Merret v roce 1662 v Londýně, je dobře, že se jim to podařilo a víno se druhotnou fermentací vyrábí dodnes. Při tomto procesu vznikají ve víně bublinky kysličníku uhličitého a díky tomu tak krásně perlí. Název šampaňského v sobě nese vinařskou oblast v severovýchodní Francii s názvem Champagne, starofrancouzsky Champaign. Je to vápencová oblast, kde se těžila křída a byly vykopány hluboké chodby. Ty se později ukázaly jako velmi užitečné jako vinné sklepy pro uložení lahví a dozrávání vína. Díky vápenci je tato oblast častých jarních mrazíků i v tomto období tímto podložím vyhřívána a vínu se zde mimořádně daří. Pěstují se zde tradičně tři odrůdy, ze kterých se šampaňské připravuje: Chardonnay, Pinot Noir a Meuiner (mlynářka).
Postup výroby šampaňského se dodržuje i v jiných zemích a oblastech, ale musí nést jiný název, máme tak ve Francii crémanty, v Itálii franciacorty a v Katalánii (Španělsko) cavy. Pokud si chcete kvalitní šumivé víno vychutnat i u nás, objednejte si na internetu šampaňské Iwc-club. Dalším známým šumivým vínem je prosecco, což je označení pro šumivá bílá vína z Itálie z oblasti Benátek. Vyrábí se z odrůdy Glera, které se říká také Prosecco. Nezapomeňte šumivá vína podávat dobře vychlazená, výše zmiňované bouchnutí špuntu je v dnešní době považováno za neslušné a vyzdvihuje se umění tichého otevírání opatrným vykroucením zátky. Tak – na zdraví!