Lilie vyžadují hlubokou, propustnou a úrodnou půdu bohatou na humus a dostatečně vlhkou. Pokud je dáte do těžké a mokré půdy, rostlina bude strádat a neporoste. Pokud tedy musíte zvolit vlhčí půdu, je potřeba odkopat přes půlmetru zeminy a udělat drenážní vrstvu ze štěrku a písku přikrytou vyzrálým kompostem. Při sázení si musíte zjistit, jaký druh lilie máte, protože některé nesnáší vápník v půdě a některé jej přímo vyžadují.
Stanoviště zvolte vždy slunečné nebo mírně zastíněné, aby byly rostliny chráněny před poledním žárem. Místo by mělo být také v závětří. Většina druhů se sází na podzim do konce října do dobře prohnojené a kypré půdy. Cibuloviny Skvělý domov vložíme do půdy tak, aby se zahrnuly asi deseticentimetrovou vrstvou zeminy. Výjimkou je lilie bělostná. Tu dáváme do půdy už v srpnu a vrstva hlíny, kterou je cibule zahrnutá, má jen tři centimetry.
Před vysázením se cibule očistí od poškozených šupin a kořenů, případná poraněná místa se zasypou rozdrceným dřevěným uhlím. Kolem cibulí v zemině uděláme asi pět centimetrů širokou brázdu z drobné kamenné drti nebo písku, která má cibulku chránit před přebytečnou vlhkostí. První zimu po výsadbě se záhon přikryje chvojím nebo silnou vrstvou suchého listí.
Po napjatém očekávání na jaře, kdy se cibulky probudí, se záhon v případě sucha zalévá a vždy se přihnojuje nejprve dusíkatými a později vícesložkovými hnojivy. Po odkvětu se zálivka omezí, a ještě chvíli se aplikuje draselné hnojivo, aby cibule vyzrály. Při sebemenším náznaku chorob se napadené rostliny likvidují. Na zimu se záhon opět chrání. Pokud je o rostliny dobře postaráno, vydrží na jednom stanovišti i 10 let. Signálem pro přesazení obvykle bývá horší květenství rostlin. Pokud se z rostlin řežou květy, mělo by to být kus nad zemí. U odkvetlých rostlin na záhoně je třeba odstranit semeník, který rostlinu vysiluje. V období jara a léta je třeba řádně připravit půdu a zakoupit zdravé cibule na zasazení. Velký výběr ke koupi je například na národních výstavách a veletrzích, které mají zemědělské, zahradnické nebo květinové zaměření.